Cikksorozatunk előző részében a felső test védelméről volt szó, most nézzük meg, milyen darabok közül válogathatunk a lábunkra és végül még lesz szó néhány kiegészítőről is.
Ahogy arról már szót ejtettünk, bringázás közben a lábunk folyamatosan dolgozik, ezért több hőt termel, mint felsőtestünk. Így ha nem számítjuk a külső hatások (eső, szél, hó) elleni védelmet, akkor - kellő intenzitás mellett - tulajdonképpen egy réteg elegendő a legnagyobb hidegben is. Természetesen itt is van pár lehetőség, nézzük ezeket sorban.
Az átmeneti tavaszi, őszi időszakban egy alap farmer, vagy utcai nadrág is tökéletesen megfelel a minden napi bringázáshoz. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lenne egy még jobb megoldás: Az egyszerűbb, olcsóbb technikai nadrágokat a túra osztályon keressük, de már lehet belőlük kapni olyat is, amit kifejezetten bringázáshoz terveztek. Ezeknek számos előnyük van a hagyományos farmerral szemben: kényelmesebbek, enyhén vízlepergető anyagból készültek, a száruk egy tépőzárral összehúzható, hogy ne érjen bele a láncba, a legjobbakhoz pedig még kivethető betétes bélést is lehet kapni.
Ha egy ilyen nadrág vásárlásán törjük a fejünket, akkor érdemes olyat venni, aminek lezippzározható a szára, így gyakorlatilag szinte egész évben használható lesz: nyáron mint rövid nadrág, tavasszal vagy ősszel pedig mint hosszú.
A thermo nadrág a legfontosabb alap darab a téli bringázáshoz. Ha ebből sikerül beszereznünk egy minőségi darabot, akkor a legnagyobb hidegben is elindulhatunk tekerni. Arra viszont figyeljünk oda, hogy ezek csak a szél ellen védenek, nem vízállóak, így ha esni vagy havazni kezd, mindenképp szükségünk lesz plusz egy rétegre.
Igaz, hogy a kantáros változatok kicsit drágábbak, mégis erősen javasolt, hogy lehetőség szerint ilyet vegyünk. Ezeknek a hátrésze sokkal magasabbra felér, így védi a derekunkat, ami télen nagyon hasznos.
Bónusz tipp, hogy ha van otthon, akkor érdemes felvenni a városban ehhez plusz egy rövid nadrágot. Ez nagyban növeli a komfortérzetünket, és talán egy fokkal kevésbé fogunk versenyzőnek kinézni.
A nadrágoknál egyébként nagyjából ugyanaz a helyzet, mint az előző cikkben bemutatott kabátoknál.
Az előbbi thermo nadrág felel meg a softshell kabátnak, az esőnadrág pedig, amit ezen a képen láthattok, a hardshell megfelelője, vagyis egy vékony vízhatlan réteg, nagy fényvisszaverőkkel.
Önmagában nem melegít semmit, tehát valamilyen aláöltözet mindenképp ajánlott, viszont ez akár lehet egy farmer is, hiszen ezeket a darabokat a bő szabás miatt bármilyen nadrágra könnyen fel lehet venni. A legjobbaknál pont ezért könnyen nyitható és zárható az alsó rész, hogy még a cipőt se kelljen lehúzni öltözködéskor.
Ha tovább haladunk lefelé, a következő darab a kamásli. Ez már nem annyira ismert, mint a nadrágok, vagy a kabátok, amiről eddig szó volt, viszont bizonyos szempontból talán még fontosabb is.
A lábunk és a kezünk van ugyanis a legmesszebb a szívünktől, így itt a legrosszabb a vérkeringés, ezért ezeket kell a leginkább védeni a hideggel szemben. Ha nincs sárvédőnk, akkor a cipőnk lesz az első, ami át fog ázni, tehát már két jó okunk is van a kamásli mellett.
Kétféle létezik belőle, az egyiket kifejezetten a bringás verseny cipőkhöz tervezték, ezért maximálisan ráfeszül, és ezzel biztosítja a tökéletes vízhatlanságot.
A másik típus pedig az úgynevezett univerzális darab, tehát szélesebb, nagyobb, utcai cipőkhöz is fel lehet venni, viszont pont ezért nem is véd annyira, hiszen a kis illesztési hibáknál könnyebben beszivárog a víz. Ezeken túl természetesen még nagyon sok különböző modell van, eltérő szabással, érdemes minél többet felpróbálni, hogy melyik illeszkedik a legjobban.Ha a kamáslira azt mondtuk, hogy fontos szerepe van a hideg elleni védekezésben, akkor a kesztyűre ez még inkább igaz, hiszen itt ugyanúgy rossz a vérkeringés, ráadásul a kezünkkel tulajdonképp nem is csinálunk semmit, hogy legalább a mozgással egy kis hőt termelnénk. Épp ezért már az átmeneti, hűvösebb időszakban sem érdemes enélkül elindulni otthonról.
Azt mindenkinek magának kell tudnia, hogy mennyire fázós a keze, de érdemes már egyből egy kicsit vastagabb, szél- és lehetőség szerint vízálló darabot venni. Aztán ha nagyon hideg van, még mindig beruházhatunk egy úgynevezett liner, vagy alsó kesztyűre.
Ez egy nagyon vékony anyagból készült darab, ami épp csak arra lett tervezve, hogy a normál kesztyű alá felhúzzuk plusz egy rétegnek, és ezzel már kb 5 fokkal hidegebb időben is tudunk bringázni. Ezt már a legtöbb sport boltban 1-2 ezer forintért be tudjuk szerezni.
Ha tetszett a cikk, és szeretnétek még több hasonló érdekességről olvasni, like-oljátok a Facebook oldalunkat!
www.facebook.com/pelotonprojekt
Disclaimer: Biztosan észrevettétek, hogy az egész cikkben Endura termékek képeit használtuk.
Ennek fő oka a szakmai meggyőződés és tapasztalat, hogy ezek a ma, Magyarországon kapható egyik legjobb, bár kétségtelenül nem a legolcsóbb bringás ruházati termékek.
Ennek ellenére ezek elsősorban illusztrációk, hiszen szerencsére már itthon jó pár márka kínálatából lehet válogatni, és remélhetőleg a cikk segítségével mindenki könnyen megtalálja majd azt a darabot, ami a legjobban passzol az igényeihez.